هارد ssd یا hdd

دسته بندی :مطالب مفید 484

تفاوت هارد SSD و HDD چیست؟

هارد HDD چیست؟

HDD  مخفف HARD DISK DRIVE می باشد که قدمتی هفتاد ساله دارد.هارد های اچ دی دی به صورت مکانیکی کار می کنند،این وسیله از چندین صفحه با پوشش خاصی ساخته شده که دیتا را به صورت مغناطیسی بر روی خود ضبط یا ذخیره می کند.

هارد های HDD در دو اندازه 2.5 و3.5 اینچی می باشند که معمولا 2.5 اینچی برای لپ تاپ و 3.5انچی ها برای کامپیوتر استفاده قرار می گیرد.

از معایب هارد HDD این است که چون به صورت مکانیکی کار می کند نسبت به روش الکترونیکی (SSD) نیازمند زمان بیشتری برای لود هستند و همچنین در اثر ضربه امکان دارد زودتر دچار آسیب شوند.

اما لازم به زکر است که هارد HDD قدمت فراوانی دارد و واقعا توانایی خود را از هر لحاظ به همگان ثابت کرده ،به علاوه اینکه قیمت مناسب و به صرفه تری دارند.همچنین HDD های فعلی نسبت به SSD IH  ظرفیت نهایی بالاتری دارند.

هارد SSD چیست؟

SSD مخفف SOLID STATE DRIVE می باشد وترجمه فارس آن درایو حالت جامد است و اولین بار توسط شرکت SANDISK ساخته شد. هارد SSD  بر اساس ذخیره سازی الکترونیک روی حافظه غیر فرار گسترش یافته است و این بدان معناست که وقتی کامپیوتر خاموش است اطلاعات از بین نمی روند.

هارد SSD  یک فناوری جدید بوده و گران تر است همچنین پیدا کردن هارد SSD با ظرفیت بالا سخت تر از پیدا کردن هارد HDD می باشد.

هارد SSD انرژی کمتری مصرف می کنند-سبک تر-سریع تر و مقاوم تر-و بدون صدا می باشند و بدیهی است که گران تر نیز هستند.

جالب است بدانید بهترین هارد های HDD تا 150 مگابایت بر ثانیه سرعت دارند و اما هارد های SSD با درگاه SATA سرعت 600 مگابایت بر ثانیه دارند.هارد M2 با برداشتن محدودیت SATAاین مقدارتا 2.2 گیگابایت بر ثانیه بالا برده است.

IT LAND TECH

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: